تازه‌ها
خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک
http://www.sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/slide.6gk-is-101.jpglink
http://www.sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/slide.7gk-is-101.jpglink
http://www.sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/slide.8gk-is-101.jpglink
http://www.sfdazanjan.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/44gk-is-101.jpglink
«
»
Progress bar
شنبه, 10 بهمن 1394 ساعت 11:19

افزایش سرمایهٔ صندوق‌ها مشروط به تغییر مدل ارائهٔ خدمت است

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در چهارمین جلسهٔ کارگروه توسعهٔ صندوق توسعهٔ کشاورزی استان زنجان مطرح شد:

افزایش سرمایهٔ صندوق‌ها مشروط به تغییر مدل ارائهٔ خدمت است

 

چهارمین جلسهٔ کارگروه توسعهٔ صندوق توسعهٔ کشاورزی استان زنجان روز دوشنبه پنجم بهمن‌ماه 94 ساعت 9 صبح در محل دفتر صندوق توسعهٔ کشاورزی استان زنجان با حضور رییس سازمان جهاد کشاورزی استان، ابوالقاسم شمس عضو هیئت مدیرهٔ شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از توسعهٔ سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و شهریار رستمی مدیر توسعهٔ سرمایه‌گذاری و تسهیلات و احمد ابراهیمی رییس ادارهٔ نظارت، ارزیابی و تسهیلات شرکت مادرتخصصی و سایر اعضای کارگروه برگزار شد.

در ابتدای جلسه عنایت‌الله معصومی معاون توسعهٔ مدیریت و منابع انسانی سازمان جهاد کشاورزی استان و رییس هیئت مدیرهٔ صندوق زنجان ضمن خوشامدگویی به میهمانان، از سرمایهٔ 216 میلیاردی صندوق زنجان و تسهیلات پرداختی به سهامداران و مبالغ بلاعوض آبیاری تحت فشار یاد کرد و تغییر مدل ارائهٔ خدمت در صندوق‌های کشور را مستلزم دستورالعمل و در کنار پرداخت نقدی به سهامداران مفید دانست.

سپس دکتر حسین جعفری رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان ضمن تأکید بر همفکری برای یافتن مدلی بومی و مناسب برای بهره‌گیری از خدمات جدید در صندوق زنجان، معضل مهم بخش کشاورزی را کمبود سرمایه‌گذاری و ورود پول به بخش عنوان کرد و سرمایه‌گذاری مستقیم هر یک از بخش‌های دولتی و خصوصی را به‌تنهایی ناکافی دانست و گفت: فقط با گره زدن توانمندی و ظرفیت بخش‌های دولتی و خصوصی با هم می‌توان ظرفیتی جدید و بهتر ایجاد کرد که صندوق این جایگزینی درست را به فعلیت رسانده است و با پیوند و تجمیع سرمایه‌های بخش‌های دولتی و خصوصی نقص سرمایه‌گذاری را در بخش کشاورزی جبران کرده است. وی افزود: اما این موضوع نیاز به پیش‌شرط تعریف اهداف توسعه‌ای دارد و توسعه به معنی تغییر فاز و گذار از یک مرحلهٔ رشد به مرحله‌ای دیگر است. در تسهیلات بانکی توسعه مدنظر قرار نمی‌گیرد و بانک‌ها کاری به برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری نداشته و به دنبال رشد نیستند ولی از صندوق انتظار می‌رود تسهیلاتی متناسب با اهداف بخش کشاورزی و رشد و توسعه پرداخت کند.

جعفری همچنین گفت: یکی از مدل‌های ارائهٔ خدمت کمک به ایجاد و تقویت زنجیره‌های تولید و تأمین است و حتماً روش‌های دیگری هم هست و باید با توجه به سهم بخش کشاورزی در اشتغال استان و با در نظر گرفتن معضلاتی همچون سندهای مالکیتی، با تشکیل کارگروه‌های فنی در قالب‌های تولیدگیاهی، تولیددامی، منابع طبیعی، صنایع و شیلات به بررسی راهکارهای عملی در همراه‌سازی صندوق استان اندیشیده شود و شرکت مادرتخصصی مدلی برای ارائهٔ خدمات تهیه و ارسال کند تا مبنای کار در صندوق‌ها باشد.

سپس ابوالقاسم شمس عضو هیئت مدیرهٔ صندوق حمایت از توسعهٔ سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی با نقل خاطره‌ای از مقاومت سهامداران در تشکیل صندوق زنجان در سال‌های 84 تا 86، گفت: راضی کردن جمع بی‌اعتماد سخت بود. وی افزود: در جلسهٔ امروز قرار است به یک زبان و درک مشترک از تغییر مدل ارائهٔ خدمت در صندوق‌ها برسیم و در نهایت به یک تصمیم مشترک دست پیدا کنیم. شمس با بیان اینکه امروز ظرفیت صندوق‌ها در سراسر کشور ظرفیتی انکارنشدنی، بی‌بازگشت و نابودنشدنی است، افزود: مراحل تأسیس و تثبیت مهمترین مراحل در مشارکت مردم و دولت بود که اکنون این دوره‌ها سپری شده و نوبت به سومین دوره یعنی دورهٔ توسعهٔ صندوق‌ها رسیده است که باید با تنوع خدمات و در سطوح مختلف ادامه یابد. شمس با اشاره به ایجاد ظرفیت‌های جدید قانونی و حقوقی، اعتمادسازی در نهادهای مرجع برای پشتیبانی از فعالیت‌های صندوق‌ها در سراسر کشور را کاری بزرگ دانست و در تشریح مزایای صندوق‌ها افزود: هدف در صندوق‌ها حداکثر کردن خدمت است در حالی که در بانک‌ها هدف حداکثر کردن سود است و همین موضوع مأموریت‌ها و اهداف این دو نهاد پولی و مالی را از هم متمایز می‌سازد.

شمس با تأکید بر توسعهٔ فعالیت‌ها و خدمات صندوق‌ها ابراز داشت: اکنون که احکام حقوقی گرفته شده و سرمایه‌ای بالغ بر هزار میلیارد تومان و ظرفیت نهادی 7500 تشکل برای 97 صندوق در کشور‌ فراهم است،باید صندوق‌ها برای توسعه برنامه‌محور شوند و اکنون ضرورت برنامه‌ریزی بیش از گذشته احساس می‌شود و بنابراین روزمرگی معنا ندارد.

عضو هیئت مدیرهٔ شرکت مادرتخصصی تأکید کرد: صندوق یکی از ابزارهای توسعهٔ بخش کشاورزی است و سازمان و نهادی که توسعهٔ این صندوق‌ها را به پیش می‌برد وزارت جهاد کشاورزی است و اگر به دنبال تحول و توسعهٔ صندوق‌ها هستیم، باید جایگاه صندوق‌ها را در سند توسعهٔ کشاورزی تعریف کنیم و در آستانهٔ تدوین و تصویب برنامهٔ پنج‌سالهٔ ششم باید انتظارات از صندوق‌ها را در جهت اهداف کشاورزی تبیین کنیم که کارگروه نیز باید این کار را انجام دهد.

وی با اشاره به نتایج شاخص بررسی‌های وزارت جهاد کشاورزی در استان زنجان گفت: برای توسعهٔ صندوق‌ها سه استان فارس، خراسان جنوبی و زنجان به‌عنوان پایلوت و نمونه برگزیده شده‌اند که استان زنجان به سه دلیل در این طرح انتخاب شده و ظرفیت‌های سرآمد استان در بخش کشاورزی شامل، اول ظرفیت نهادی مستقر در استان، دوم ظرفیت مدیریت دولتی و خصوصی بخش کشاورزی، و سوم ظرفیت کارشناسی پیش‌برنده هستند.

ابوالقاسم شمس با بیان این نکته که شرکت مادر تخصصی از سال 1395 در افزایش سرمایهٔ صندوق‌ها مشارکت نخواهد کرد مگر اینکه به یک مدل ارائهٔ خدمت رسیده باشند، افزود: برای همسویی با تغییرات باید نسخه‌ای اجرایی در قالب کارگروه‌های فنی بر اساس ظرفیت‌ها نوشته شوند و اگر بلندپروازانه باشند محقق نخواهند شد، وی اضافه کرد: ظرف این سال‌ها توانسته‌ایم شرایط را به نفع صندوق‌ها تغییر دهیم و در شرایط جدید انتظار این است که از منابع و ظرفیت‌های موجود به‌طور بهینه استفاده شود که به نظر می‌رسد بهترین بهره‌وری و کارآمدی هم باید در شیوه‌های ارائهٔ خدمت و بازنگری در این شیوه‌ها تمهید شود.

در ادامه شهریار رستمی مدیر توسعهٔ سرمایه‌گذاری و تسهیلات شرکت مادرتخصصی با تشریح مدل جدید ارائهٔ خدمت در صندوق‌های استانی در قالب زنجیرهٔ تولید به نمایش نمودارهایی از طرح‌های زنجیرهٔ تولید در زیربخش‌های مختلف و تعریف اجزای زنجیره و عناصر دخیل پرداخت و گفت: مهم‌ترین وجه و مزیت زنجیره‌های تولید توان‌افزایی و کاستن از هزینه‌های تولید است و صندوق استان زنجان باید با دریافت تسهیلات بانکی و تلفیق آن با منابع داخلی خود به کاستن نرخ وام و منطقی کردن آن با شرایط امروز بازار دست یابد. رستمی افزود: کمیته‌های فنی را در زیربخش‌های کشاورزی با حضور دست‌اندرکاران عضو و غیرعضو صندوق تشکیل داده و فعال نمایید. موضوع آموزش هم در این امر بسیار مهم است تا همدلی و هماهنگی با مفاهیم مشترک افزایش یابد.

سپس غلامحسین جلیل‌خانی از پایه‌گذاران صندوق استان زنجان و عضو جدید هیئت مدیرهٔ این صندوق، با استقبال از تغییر مدل در دورهٔ جدید حیات صندوق‌ها و تشکیل کارگروه توسعه، به تشریح زنجیرهٔ تولید زراعت و باغبانی با نام همگام با کشاورز پرداخت و از این طرح که مبتنی بر نظامات قراردادی است، با عناوین بی‌نظیر در کشور و راه‌حل و راه نجات کشاورزی و حلقهٔ مفقودهٔ زیربخش زراعت که پایهٔ کشاورزی است، یاد کرد و گفت: این طرح توسط شرکت تعاونی دانش‌بنیان پژوهشگران به‌عنوان شرکت مدیریت زنجیرهٔ تولید، ابتدا و به‌طور آزمایشی در شهرستان خدابنده آغاز شده و قابل تسری به کل استان و حتی سراسر کشور است و امیدواریم با حمایت مالی و معنوی شرکت مادرتخصصی این طرح بزرگ عملیاتی و اجرا شود.

در ادامه محمود محموداوغلی عضو پیشین هیئت مدیرهٔ صندوق استان بااشاره به مشکلات بخش دام در استان، ورود صندوق برای خرید شیر خام و کمک به کارخانهٔ شیر پگاه را، به‌عنوان یک راه‌حل مطرح و اضافه کرد: معوقات و فاکتورهای غیرواقعی از آفت‌ها و تهدیدات صندوق است.

بهمن اسکندری مدیرکل منابع طبیعی استان نیز گفت: ظرفیت ایجاد یک صندوق مستقل منابع طبیعی در استان وجود ندارد چراکه انگیزهٔ اقتصادی برای بهره‌برداران، سرمایه‌گذاران و مشارکت مردمی در این زیربخش احساس نمی‌شود و بنابراین به این نتیجه رسیده‌ایم که باید سهم زیربخش منابع طبیعی را در صندوق استان افزایش دهیم.  شمس در پاسخ گفت: تفاوت زیادی در صندوق‌های استانی و منابع طبیعی وجود دارد و می‌توانید از صندوق منابع طبیعی اصفهان هم از نزدیک بازدید کنید.

مهدی قهرمانی معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی از نظام تولید خوشه‌ای در استان یاد کرد و به طرح‌های در دست اجرا پرداخت و خواستار گسترش ظرفیت‌های عاملیتی صندوق‌ها شد و به نقایصی همچون جریان اطلاع‌رسانی ضعیف صندوق‌ها اشاره کرد. وی گفت: در قراردادهای عاملیت ارسالی از تهران مشکل اساسی وجود دارد. همچنین باید بازدیدهای منطقه‌ای برای معاونت‌های تخصصی و مدیران کل پیش‌بینی و دایر شود.

فردین مرادیان مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: می‌توان عاملیت‌های دیگری مانند تسهیلات فنی و اعتباری در محصول پیاز را از طریق صندوق انجام داد. شمس در پاسخ به ایشان گفت: این پیشنهاد می‌تواند از طریق سازمان ارائه و پیگیری شود.

محمود صیادبورانی مدیر شیلات نیز پیشنهاد داد: ترتیبی اتخاذ شود که افراد حقیقی و تولیدکنندگان مالی بتوانند در صندوق عضو شوند. از طرفی چون فعلاً نگرانی از تأمین نهاده و نیز فروش محصول برای تولیدکنندگان ماهی وجود ندارد لذا تمایل چندانی برای ایجاد تشکل و عضویت در صندوق احساس نمی‌شود. شهریار رستمی در پاسخ به بورانی اضافه کرد: سیاست شرکت مادر تعامل با بانک‌های عاملی است که با آن‌ها قرارداد و تفاهم دارد و لذا به صندوق‌ها توصیه می‌شود تا از افتتاح حساب در سایر بانک‌ها خودداری کنند.

بهاره دادلویی مدیر صنایع کشاورزی نیز با تأکید بر نقش صنایع تبدیلی و تکمیلی در زنجیره‌های تولید، افزایش سقف سرمایه‌گذاری شرکت‌های صنایع تبدیلی را در صندوق استان خواستار شد.

در پایان حسین جعفری رییس سازمان جهاد کشاورزی ضمن جمع‌بندی مباحث گفت: با مکانیزه شدن امور، سهم اشتغال نیروی انسانی کاهش می‌یابد و با تکمیل و اجرایی شدن زنجیره‌های تولید برخی نیروها آزاد می‌شوند که می‌توان از این افراد در بخش‌های اداری و خدماتی بهره‌ برد. وی ابراز امیدواری کرد: هر چه زودتر کمیته‌های تخصصی در زیربخش‌های کشاورزی تشکیل شوند تا ماحصل کارها و نتایج کار این کمیته‌ها در کارگروه آتی مورد بررسی قرار گیرند.

بازدید 4512 بار آخرین ویرایش در شنبه, 10 بهمن 1394 ساعت 14:52

اخبار صندوق‌های کشاورزی

شرکت مادرتخصصی

خبرگزاری کشاورزی ایران

عضویت در خبرنامه

برای دریافت تازه‌ترین‌های سایت صندوق زنجان (مطالب و پیوندها)، کافی است نشانی ایمیل خود را وارد و سپس پیوند ارسالی به ایمیلتان را تأیید نمایید:

 

 

آمار بازدید

امروزامروز491
دیروزدیروز614
تمام بازدیدهاتمام بازدیدها1045103

نظرسنجی

کدام گزینه، از اولویتهای اصلی صندوق توسعه کشاورزی زنجان باشد؟

تزریق نقدینگی و اعطای وام - 63.3%
نظارت بر تسهیلات پرداختی - 16.7%
افزایش سهم تشکلهای خصوصی - 6.7%
تجهیز منابع و جذب سرمایه دولتی - 3.3%
شناسایی و جلب تشکلهای جدید - 3.3%
ایحاد صندوقهای شهرستانی - 6.7%

مجموع آرا: 30
امکان ارسال نظر براي اين نظر سنجي غير فعال شده است در: فوریه 24, 2015
شما اینجا هستید: صفحه اصلی همه مطالب اتاق فکر افزایش سرمایهٔ صندوق‌ها مشروط به تغییر مدل ارائهٔ خدمت است